XIV. Štefánikov turnaj v Brezovej (26. 05. 2024)

Krúžok Chrobáci a mesto Brezová pod Bradlom je už súdržná dvojica, ktorá sa po 14-ty krát postarala o podujatie určené lúštiteľom krížoviek, hádaniek a sudoku. Opäť potešila početná účasť a to vo všetkých kategóriách, ktoré sú tradične rozdelené podľa náročnosti a obtiažnosti úloh. Súťažiacich znovu hostilo zdá sa že už tradičné zariadenie Partizán. Celkovým víťazom sa stal po roku opäť Lucián Gonda z východoslovenskej dedinky Chmiňany. Výsledky a publikujeme TU
 

XVII. Euroturnaj vo Svinnej (25. 05. 2024)

V poslednú májovú sobotu si aj napriek menšej tlačovej chybičke v jednom z pozývacích materiálov našlo do kultúrneho domu vo Svinnej cestu 30 hádankárov a krížovkárov, z toho 29 počas podujatia používalo ceruzku a gumu a jeden červené pero na opravovanie. Práve on po úvodnom privítaní pridelil všetkým prítomným, ktorý prišli na základe spomínaného oznamu s neúplným údajom v texte, imaginárny bod za „vyriešenie“ skrývačky“ – hodiny začiatku podujatia. Navodilo to príjemnú atmosféru, ktorú sa snažilo udržiavať aj ženské personálne zoskupenie na rozličných pozíciách (rozdávanie materiálov, preberanie vyriešených materiálov, ich oprava či minibufet s neodmysliteľným (vraj) chutným gulášom) odeté do už neodmysliteľných zelených dresov s nápisom „Obec Svinná“ a ktorá vydržala až do záveru. Priebeh súťaže, výsledky a to ostatné sú TU.
 

Sudoku a logika pre každého druhý krát vo Zvolene (27. 04. 2024)

Zvolen po roku opäť privítal záujemcov o lúštenie sudoku alebo logických úloh, pričom išlo zároveň o posledný tohtoročný regionálny turnaja zaradený do kvalifikácie na pomaly sa blížiace majstrovstvá sveta v Číne. Aj keď bolo oproti vlaňajšiu účastníkov o niečo menej, kvalite a dobrej nálade to vonkoncom neubralo. Do Zvolena totiž prišiel "východ", "západ", "sever" aj "juh" a dokonca aj Česko. Tak pestré bolo zastúpenie medzi riešiteľmi. V hlavných kategóriách, ktoré boli zaradené do kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta, zvíťazili v sudoku Pavel Jaselský z Bernolákova a v logických úlohách Natália Chanová z Púchova. Medzi menej skúsenými si opäť excelentne počínala v sudoku Michaela Bernátová z Považskej Bystrice, pričom domáce farby dokázal aspoň v logike zachrániť Zvolenčan Jaroslav Grajciar starší. Celý turnaj podporila Základná škola M. Rázusa, bez pomoci ktorej sa táto milá súťaž uskutočniť nemohla. Podrobné výsledky TU.
 

Bratislava hostila sudoku a logiku (02. 03. 2024)

12-te pokračovanie tradičného turnaja v Bratislave prilákal neobvykle vysoký počet súťažiacich. Spolupráca s Mestskou časťou Lamač začína mať veľmi pozitívne odozvy a to zvyšuje kredit obidvoch súťaží. Novinkou bolo, že sa lúštilo až v troch kategóriách a veru mnohí začiatočníci ukázali, že majú naviac. Víťazmi v hlavných kategóriách sa stali Jan Zvěřina z Českej republiky a domáci Bratislavčan Matej Uher. Výsledky ostatných nájdete na osobitnej STRÁNKE.

Prvý turnaj roku 2024 (03. 02. 2024)

 
V spolupráci s Prírodovedeckou fakultou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach sa podarilo zorganizovať prvé lúštiteľské podujatie roka 2024. Patrilo logickým úlohám a sudoku, ktoré pripravil košický krúžok Cassovia klub a bolo už 11-tym v poradí, ktoré tento krúžok usporiadal. Súťažilo sa tradične v dvoch kategóriách - pokročilí a menej skúsení, pričom v tej náročnejšej sa zároveň bojovalo aj o body do kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta do Číny, v rámci ktorej už prebieha internetová časť (Grand prix World Puzzle Federation). Účasť bola o niečo menšia než minulý rok, to však nič neznamenalo, pretože konkurencia najmä v hlavnej kategórii bola silná. Detaily sa dozviete na osobitnej STRÁNKE, ktorá je inak zverejnená v časti Je to za nami.
 

48. KaH Turnaj Hornej Nitry

12. november 2023 bol v Zemianskych Kostoľanoch dňom konania najstaršieho turnaja v riešení krížoviek a hádaniek na Slovensku. Je to jediný turnaj, ktorého neprerušila ani zamatová revolúcia, ani ekonomické a spoločenské zmeny a dokonca ani covidová pandémia. Turnaj Hornej Nitry existuje bez prerušenia už od roku 1976. A tak sa priaznivci dobrého lúštenia mohli tešiť už na 48-me pokračovanie a to znovu v Zemianskych Kostoľanoch, kde riešiteľov opäť prichýlili v miestnom Dome kultúry. Aj táto podpora (už ani nepočítame koľká) mala pravdepodobne vplyv na počet účastníkov turnaja (zastúpených bolo až 14 okresov), pretože väčšina tu už bola a ocenila nielen výborné priestory, ale aj neskutočne prívetivý prístup domácich spoluorganizátorov z krúžku Energetik a zástupcov obecného úradu vrátane starostky pani Jany Školíkovej. Výsledky a priebeh súťaže nájdete na tomto linku.

40-tym majstrom Slovenska (a hneď dvojnásobným) je Lucián Gonda


 
 
Zemianske Kostoľany sa (11. 11. 2023) stali dejiskom Majstrovstiev Slovenska jednotlivcov v riešení krížoviek a hádaniek - Memoriálu V. Kulčického. Išlo už o 40. šampionát v obidvoch lúštiteľských oblastiach a tak dostali aj taký malý prívlastok jubilejné. Vďaka obrovskej ústretovosti obce a veľkých podporovateľov z domáceho krúžku Energetik a zvlášť rodín Plachých a Semaníkových sa opäť mohlo toto vrcholové podujatie uskutočniť v tejto malebnej obci. Dvojnásobným majstrom Slovenska sa stal učiteľ na gymnáziu Pavla Horova v Michalovciach, ktorý dal súperom len malú šancu na to, aby ho zdolali. Ale naozaj len malú. V krížovkách i hádankách vždy vedel kedy zabrať a držať si odstup od svojich súperov. Navyše už po štvrtýkrát sa mu podarilo získať pomyselné double, čo je vysoko cenené. V celej 40-ročnej histórii sa to podarilo len dvom riešiteľom a to navyše zatiaľ len raz. Lucián GONDA sa tak postupne zaraďuje medzi velikánov lúštenia a upevnil si druhú priečku v celkovom súčte majstrovských titulov (celkom už 14), kde zatiaľ vedie Miroslav Ploščica (19). Pri Luciánovej forme si kladieme otázku dokedy? Zaujímavosťou oboch šampionátov bolo, že rovnaké double, len na striebornej pozícii, sa podarilo získať Milošovi Hruškovi. Bronzové priečky sa už delili a jedna medaila putovala do Šale a druhá do neďalekej Prievidze. Krížovky = 1.Lucián Gonda-Chmiňany, 2.Miloš Hruška-Bratislava, 3.Milan Chudý-Prievidza. Hádanky = 1.Lucián Gonda-Chmiňany,  2.Miloš Hruška-Bratislava, 3.Ladislav Žitňák-Šaľa. 

43. Memoriál Ľudovíta Feketeho

 
Tradične v nedeľu (01. 10. 2023) sa stretli v Žiline fanúšikovia krížoviek a hádaniek, aby si zmerali sily v súboji so slovíčkami. Ráno sa ešte hodnotili predbežné výsledky parlamentných volieb, o pár minút na to sa ale prítomní už zahĺbili nad prvými krížovkami a ukázali, čo v nich je. Po krížovkách prišli na rad hádanky, pričom pre krížovky i hádanky sa pripravili dve skupiny náročnosťou odlišných úloh. Tie náročné boli pre pokročilých riešiteľov a tie ľahšie pre menej skúsených. Celkovým víťazom sa stal Ján Turek z Popradu, ktorý bravúrne ovládol krížovky a len čas a dodatočný rozboj rozhodol, že v hádankách bol tretí. V súčte (4 body) to ale znamenalo celkové prvenstvo pred Štefanom Tatarkom (10 bodov) z Popradu a Ivanom Šuňavcom (10 bodov) z Ružomberka. Výsledky ostatných nájdete na osobitnej stránke.
 

43. Majstrovstvá Slovenska družstiev v krížovkách a hádankách

Sobota 30.9.2023 bola naozaj bohatá na lúštenie. Po sudoku totiž celé popoludnie patrilo majstrovstvám Slovenska v riešení krížoviek a hádaniek, kde sa putovný pohár "pobilo" celkom 9 družstiev, pričom na prvých troch miestach museli rozhodovať až pomocné detaily, až také boli družstvá vyrovnané. Táto trojica mala totiž v krížovkách rovnaký počet chýb 2 a z nej dve družstvá mali navyše aj rovnaký počet 21 hádaniek a tak muselo pri krížovkách rozhodovať poradie odovzdania a pri hádankách pomocné hodnotenie obtiažnosti. Majstrami Slovenska sa stal krúžok ŽILINCI (P.Paďour, J.Jablonský a I.Jakubček), ktorý tesne porazil krúžok DUNAJCI (Z.Králová, M.Hruška a L.Žitňák). Bronz si vylúštil krúžok GORALI (M.Ploščica, J.Droppa, P.Vychovalý ml.), ktorý ale v rámci fair play upozornil na nezaznamenanú chybu v krížovkách, bez ktorej by sa inak stal majstrom. Nuž komu česť, tomu česť.

13. Majstrovstvá Slovenska družstiev v sudoku

 
Sobota 30.9.2023 bola zároveň aj dňom, keď sa v Žiline konali Majstrovstvá Slovenska družstiev v sudoku. V nich od prvého kola dominoval krúžok Gumkáči (P.Jaselský, N.Chanová a G.Jaselská), ktorý nenechal nič na náhodu a s veľkou prevahou aj zvíťazil. Druhé miesto obsadil krúžok K1Z (B.Lehotská, P.Hornák a D.Škrhová), ktorý odolal veľkému finišu krúžku Hron (M. Kasár, K.Kasárová, M.Šalaga), ktorý doplatil na slabý začiatok, inak by to dopadlo asi inak. Veľké ocenenie ale patrilo trojici dám, ktorých družstvo vzniklo priamo na mieste konania majstrovstiev žrebovaním z voľných jednotlivcov. TRI KOČKY (Z.Králová, M.Gašová a M.Bernátová) dokázali výborne spolupracovať a to sa pretavilo do veľmi dobrého výsledku. VÝSLEDKY A FOTO
 

Sudoku pre každého v Žiline

Žilina bola v sobotu 30.9.2023 konečne miestom, kde sa mohlo sudoku lúštiť aj pre viaceré úrovne náročnosti. Po rokoch, keď sa v Žiline konali len majstrovstvá Slovenska a raz aj Majstrovstvá sveta dostala príležitosť široká lúštiteľská obec, vrátane najmä mladej generácie a menej skúsených riešiteľov. Sudoku pre každého bolo totiž tradične rozdelené na dve kategórie - pokročilí a menej skúsení vrátane začiatočníkov. S náročnými úlohami si najlepšie poradila Natália Chanová, pričom prvé kolo bolo z jej pohľad doslova hororové. Medzi menej skúsenými si ale ako skúsená počínala Michaela Bernátová, ktorá od prvého kola dávala svojim súperom jasne na známosť, že to z víťazstvom myslí naozaj vážne. Viac o súťaží, vrátane poradia a fotiek nájdete na tomto odkaze.

23. Maratónsky turnaj (10. 09. 2023)

 
Krížovky sa tematicky viazali na blížiaci sa 100. ročník košického MMM, čo ich autor pretavil do 4 pestrých a invenčných krížoviek, k čomu pre kategóriu pokročilých ešte "pribalil" síce veľmi vtipné, ale súčasne veľmi neobvyklé spracovanie legendy. O niečo lepšie to z hľadiska riešiteľnosti dopadlo v hádankách, a to aj preto, že pre kategóriu menej skúsených boli všetky hádanky vopred vyčíslené. Krížovky pre náročných vyhral Lucián Gonda (Chmiňany) pred M.Chudým (Prievidza) a J.Turekom (Poprad), hádanky pre zmenu M.Ploščica (Košice), ktorý pretromfol L.Gondu, tretí skončil P.Husár (Prešov). Medzi nemej skúsenými dominoval v krížovkách Š.Schrötter (Košice) a v hádankách M.Tomáš (Bratislava). Celkovým víťazom turnaja sa stal Lucián Gonda, ktorý si tak po 24 hodinách zopakoval prvenstvo z Prešova. Detailné výsledky sme uložili TU.
 

Prešovský Wimbledon ožil po 30 rokoch (09. 09. 2023)

Turnaj krížoviek a hádaniek sa vrátil do Prešova. A aj s tunajšou raritou - wimbledonským systémom súťaže. Išlo síce len o tretí turnaj v jeho histórii, ale o to viac bol zaujímavý. Celkovým víťazom sa sta Lucián Gonda z dedinky Chmiňany, wimbledonský triumf si ale doniesol práve v súboji s celkovým víťazom Ján Turek z Popradu a to absolútnou prevahou so skóre 3:0. Výsledky, fotky a aj postrehy z turnaja nájdete TU.

Pod Tatrami pokročilí i začiatočníci (24. 06. 2023)

 
Popradský krúžok Tatranec v tradičnom júnovom termíne (navyše v deň jánskych ohňov) ponúkol záujemcom o krížovky alebo o hádanky (alebo oboje) opäť príjemné súťažné podujatie. Toto bolo určené až trom skupinám v závislosti od vlastných skúseností a tak sa za jedným stolom stretli riešitelia na úrovni pokročilých, menej skúsených i začiatočníkov a bolo príjemné sledovať, ako sa priestory základnej školy Komenského postupne zapĺňajú, až boli obavy, že sa všetci nezmestia. Celkovým víťazom sa stal Milan Chudý, ktorého tým pádom delí už len jedno turnajové prvenstvo od priebežne prvého v počte turnajových prvenstiev Miroslava Ploščicu. VÝSLEDKY, FOTKY,  DETAILY...

Majstrovstvá SR v sudoku a logike (03. a 04. 06. 2023)

 
Do Púchova dorazila plná plejáda fanúšikov dobrého lúštenia, najmä sudoku. Výborná organizácia vďaka podpore miestneho krúžku Gumkáči výrazne napomohla skvelej atmosfére obidvoch podujatí. A samotní aktéri pridali napínavý priebeh. Len 1 bod rozhodol, že sa majstrom Slovenska v sudoku stal Peter Hudák z Košíc a len posledné dve úlohy šampionátu rozhodli o zisku bronzu. Majstrom Slovenska v logických úlohách sa stal Matúš Demiger zo Zlatých Moraviec, ktorý odolal tlaku konkurentov aj v záverečnom finále. Famózny finiš mal ale niekto iný, pričom v určitom momente bol niekoľko minút aj na prvom mieste. Nuž lepšie šampionáty sme si nemohli ani želať. AKO TO VŠETKO PREBEHLO + VÝSLEDKY.

Bratislava plná sudokáčov a logikov (20. 05. 2023)

 
Kto by to čakal, že súťaž v sudoku a logických úlohách priláka v Bratislave toľko záujemcov? Vďaka spolupráce s Mestskou časťou Lamač bol na súťaži doslova pretlak. Najviac potešili noví účastníci a široké zastúpenie mladej generácie. Najúspešnejším riešiteľom za obidve lúštiteľské oblasti sa stal Matúš Demiger zo Zlatých Moraviec. V tzv. vedľajšej kategórii určenej menej skúseným a začiatočníkom si najlepšie počínala dvojica dievčat Michaela Bernátová z Považskej Bystrice a Anna Fundárková z Báhoňa. VÝSLEDKY a DETAILY...
 

Profíci aj amatéri v Brezovej (14. 05. 2023)

Krúžok Chrobáci v spolupráci s mestom Brezová pod Bradlom a opäť paletou sponzorov usporiadali veľmi vydarený turnaj, ktorý sa nesie so spomienkou na M. R. Štefánika. Už na úvod potešila početná účasť, ktorá bývala na takýchto turnajoch v časoch najväčšieho rozmachu a aj tým, že sa objavili nové tváre. Turnaj je známy tým, že má až tri kategórie podľa obtiažnosti a paradoxne práve tá najnáročnejšia (pokročilí) a najľahšia (začiatočníci) mala vysokú účasť. Turnaj sa vrátil do svojho tradičného májového termínu a aj to možno bolo na prospech početného zastúpenia záujemcov o lúštenie. Absolútnym víťazom sa stal Lucián Gonda, ktorý sa tak prebojoval na pomyselné tretie miesto v počet celkových prvenstiev v historickej tabuľke. VIAC INFO TU.

Krížovky, hádanky a eurá vo Svinnej (13. 05. 2023)

 
Šestnásty ročník Eurového turnaja sa uskutočnil v „tradičnom“ májovom termíne a zúčastnilo sa ho 30 riešiteľov – presne toľko, koľko stolov pripravili organizátori. Nuž, aj takto nejako sa očakávajú hostia ... Všetkých účastníkov privítal novozvolený starosta obce Ing. Roman Čiernik, ktorý celý ženský personál, tradične vedený Jozefom Páleníkom, obliekol do rovnakých, zelených tričiek, s výrazným nápisom „Obec Svinná“ na chrbte. Raz darmo – „štábna kultúra“ môže mať aj takéto podoby a nemusí chýbať ani na takomto podujatí. Turnaj priniesol veľmi vyrovnané výsledky (traja  skončili aj v krížovkách aj v hádankách na úplne rovnakom mieste, ďalším trom sa miesto líšilo len o 1 priečku a ďalšia šestica to mala s rozdielom len 2 priečok). Celkovým víťazom, sa stal Lucián Gonda z Chminian, najviac eur si ale vylúštil Ladislav Žitňák zo Šale. KOMENTÁRE, FOTKY a VÝSLEDKY...
 

Sudoku a logika opantali Zvolen (22. 04. 2023)

Zvolen kedysi dávno hostil len majstrovstvá Slovenska, ale regionálny turnaj ešte nie. Tento rok ale "Bryndziari" zorganizovali Turnaj pre každého, ktorý doslova a do písmena naplnil to, čo je v jeho názve. Na turnaj prišli totiž naozaj aj takí, čo ešte nikdy v živote súťažne nelúštili, alebo mali s lúštením len malé skúsenosti. Celé podujatie sa uskutočnilo vďaka podpore Základnej školy M. Rázusa, spoločnosti Geis a partie skvelých dobrovoľníkov. Víťazmi hlavných kategórií sa stali Pavel Jaselský z Vojtoviec (sudoku) a Matej Uher z Bratislavy (logika). Špeciálne ceny si ale odniesli najúspešnejší stredoškoláci ako aj najlepší žiaci. Podrobnosti TU.

Prvý turnaj roku 2023 (18. 03. 2023)

 
Za pomoci Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach sa podarilo zorganizovať prvé lúštiteľské podujatie naživo. Bolo určené fanúšikom sudoku a logických úloh, pričom organizátorské žezlo prevzal krúžok Cassovia klub. Do Košíc zavítali ostrieľaní, ale aj noví súťažiaci, ktorí tak okorenili samotný priebeh ale aj výsledky. Výhodou totiž bolo, že tí menej zdatní mohli lúštiť v osobitnej kategórii a mohli si tak porovnávať svoje sily so seberovnými. V hlavných kategóriách dominoval jediný zástupca z Česka Jan "Šošon" Zvěřina, ktorý sudoku vyhral a v logike skončil druhý. Zároveň išlo o štart turnajovej časti kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta do kanadského Toronta, v rámci ktorej už prebieha internetová časť (Grand prix World Puzzle Federation). Najviac však potešili najmä spomínaní nováčikovia, ktorí sa vonkoncom svojej premiéry nezľakli a viacerí sa odprezentovali viac ako dôstojne. VÝSLEDKY
 

Najdlhšie trvajúci turnaj KaH sa blíži k méte (06. 11. 2022)

Už po 47-my krát krúžok Bôbari z Prievidze privítal účastníkov svojho už pomaly historického turnaja. Je to neuveriteľné, ale Turnaj Hornej Nitry bez prerušenia existuje už od roku 1976. Neprerušila ho ani zamatová revolúcia, ani ekonomické a spoločenské zmeny a ani covidová pandémia. A aj keď organizátorov každým rokom žiaľ ubúda a odchádzajú do večnosti, zbytok Bôbarov sa zaviazal potiahnuť minimálne do symbolickej 5O-tky. K tomuto medzníku opäť prispela blízka obec Zemianske Kostoľany, ktorá okrem MSR prichýlila aj tento turnaj. V ňom sa najviac darilo medzi pokročilými v krížovkách Štefanovi Tatarkovi z Popradu a v hádankách Ladislavovi Žitňákovi zo Šale. Ani to však nestačilo na to, že najúspešnejším sa v súčte oboch lúštiteľských oblastí stal Ján Turek z Popradu, ktorý sa tak v počte získaných celkových prvenstiev v histórii posunul na 5. priečku pred Emila Trochana. Viac TU.

Majstrovstvá Slovenska v riešení krížoviek a hádaniek s dramatickým záverom (05. 11. 2022)

 
Vďaka podpore obce Zemianske Kostoľany, celej rodiny Plachých z miestneho krúžku Energetik a pani starostky Janky Školíkovej sa na Hornú Nitru po roku opäť mohli vybrať účastníci národného šampionátu. Kultúrny dom znovu prichýlil majstrov lúštenia a veru bolo sa na čo dívať. Poradie sa totiž menilo takmer každých 5 minút a to nielen v hádankách, ale aj krížovkách. Dôležitým momentom totiž tento rok nebola v krížovkách až tak rýchlosť a skoré odovzdanie, ale presnosť lúštenia. Náročné úlohy z dielne Pavla Tibenského, inak sedemnásobného majstra Slovenska v krížovkách a trojnásobného v hádankách, mali niekoľko chytákov a kto si na ne nedal pozor, tomu pribúdali počty chýb a klesal s poradí na nižšie priečky. V hádankách od Petra Bohuša, ktorému trošku vypomohli Jozef Papcún a Ján Farkaš sa diali obdobné veci, pretože priebeh súťaže bol ako na hojdačke. Minimálne z pohľadu, kto postupne získaval koľko bodov a ako sa v priebežnom poradí posúval hore, alebo dolu. Novými majstrami pre rok 2022 sa stali v krížovkách Miroslav Ploščica z Košíc a v hádankách Ján Turek z Popradu. Viac TU.

Majstrovstvá sveta Krakov 2022 (16. - 23. 10. 2022)

 
 
Poľský Krakov tento rok privítal účastníkov už 15. svetového šampionátu v sudoku a 29. majstrovstiev sveta v logických úlohách a to po dvojročnej vynútenej pauze spôsobnej pandemickou situáciou súvisiacou s ochorením COVID-19. Do súťaže v sudoku sa zapojilo 197 jednotlivcov a 77 družstiev a šampionát v logike absolvovalo 204 súťažiacich, ktorí zoskupili celkom 49 tímov. Slováci sa v tejto spleti súťažiacich vonkoncom nestratili, práve naopak, celú súťaž atakovali finálové play off medzi jednotlivcami a medailové pozície v súťaži družstiev a ukázali že patria medzi absolútni svetovú špičku. Viac o majstrovstvách a výsledkoch našich nájdete TU.
 

Turnaj Žilincov v spomienkovom šate (02. 10. 2022)

Žilina privítala záujemcov o lúštenie po vynútenej dvojročnej pauze. V rokoch 2020 a 2021 sa totiž populárny turnaj nekonal z dôvodu zložitej pandmemickej situácie. Postupne sa ale všetko zlepšovalo a aj keď u niektorých stále existovali obavy, prvú októbrovú nedeľu Žilinské prebory podarilo zrealizovať. Záujemcovia o kvalitné lúštenie sa tak stretli v internátnych priestoroch Strednej odbornej školy stavebnej, ktorá sa už viackrát stala domovom takýto podujatí a napomohla tak dobrej myšlienke. Turnaj mal však smutný prívlastok, nakoľko sa niesol v duchu spomienky na dlhoročného vedúceho krúžku Žilinci Petra Samca, ktorý žiaľ v roku 2021 po dlhej chorobe opustil naše rady. Tohtoročné podujatie tak malo symboliku, pretože samotný jeho názov má podtitul Memoriál Ľudovíta Feketeho, čo bol niekoľko rokov vedúcim krúžku, vtedy ešte pod názov Slovenári a tento rok sa k nemu pridala druhá legenda, ktorá po "Lajovi" prevzala pomyselné žezlo. Celkový víťazom sa stal Lucián Gonda, ktorý zároveň vyhral aj hádankársku časť. V krížovkách dominoval Dušan Vojník. Výsledky a priebeh súťaží nájdete TU.

Titul majstrov Slovenska obhájili Dunajci (01. 10. 2022)

 
Po dvojročnej odmlke sa konečne podarilo pripraviť druhé najstaršie podujatie v slovenskom krížovkársko-hádankárskom svete. Všetko sa to udialo prvú októbrovú sobotu v priestoroch Strednej stavebnej školy v Žiline s podporou dlhoročného partnera SZHaK magazínu RELAX. Aj keď sa pandemické obdobie oficiálne skončilo, stále bola obava, že sa človek môže nakaziť a preto sa ani veľká účasť neočakávala. Napriek tomu sa v Žiline stretlo až 8 tímov, pričom milým prekvapením bolo aj to, že dva krúžky sa rozhodli konkurovať súperom len v dvojčlenom zoskupení. Absolútny hold si ale zaslúžil Ivan Šuňavec, posledný mohykán krúžku Ruža, ktorý si to rozdal s ostatnými družstvami úplne sám. Priebeh majstrovstiev nájdete TU.

Brezová za podpory spektra sponzorov (25. 09. 2022)

 
 
Krúžok Chrobáci v spolupráci mesta Brezová pod Bradlom a spektra viacerých sponzorov usporiadal po vynútenej pauze spôsobenej koronavírusom a internetových pokusoch konečne tradičný turnaj M. R. Štefánika. Turnaj je známy tým, že má až tri kategórie podľa obtiažnosti a tak si aj tento rok našla cestu na turnaj skupina začiatočníkov. Pre nich sú tradične po krížovkách pripravené úlohy sudoku a nebolo tomu inak ani teraz. Celkovým víťazom sa stal Ján Turek z Popradu, za zmienku stojí ale aj hodnotenie začiatočníkov, kde si úplne skvele počínala Marta Páleníková zo Svinnej. Viac TU.

Euro turnaj vo Svinnej (24. 09. 2022) úspešne za nami 

 
Jozefovi Páleníkovi sa za podpory vedenia obce Svinná podarilo po dlhej covidovej odmlke podarilo konečne usporiadať lúštiteľský turnaj. Májový termín sa síce kvôli pandemickej situácii presunul na september, kvalite podujatia to však neubralo. Oproti pred prázdninovým turnajom v Poprade a Košiciach sa príjemne zvýšila aj účasť a tak to všetko opäť pripomínalo staré dobré turnaje. Priebeh podujatia vo Svinnej nájdete TU
 

XXII. Maratónsky turnaj, 26. 06. 2022 Košice

Po sobote v Poprade sa lúštiteľská partia krížovkárov a hádankárov presunula do Košíc. Aj keď sa do súťaženia už mohli zapojiť všetci organizátori z Popradu, početne to bolo ešte horšie. Časť riešiteľov, čo prišli do Popradu, jednoducho už na východ necestovala a tak súťažilo v metropole východu už len torzo záujemcov. Dokonca aj cien bolo viac ako súťažiacich, tak si vlastne každý odniesol niečo, niektoré dokonca aj ceny dve, celkový víťaz Milan Chudý z Prievidze ich mal dokonca tri. Nuž a ako to dopadlo s ostatnými sa dozviete TU.

27. Podtatranský turnaj, 25. 06. 2022 v Poprade

 
Po veľmi veľmi dlhom čase sa konečne podarilo zrealizovať krížovkársko-hádankársky turnaj aj naživo. Tých pár online turnajov síce pomohlo, ale povedzme si úprimne, až tak najmä z pohľadu počtu účastníkov nezaujalo. A tak sa očakávalo, že to po takej dlhej pauze bude v Poprade praskať vo švíkoch. Žiaľ nestalo sa. Ani jedna kategória nenaplnila povestných 10 súťažiacich a to bolo značné sklamanie. Z víťazstva sa v takto oklieštenej zostave radoval Lucián Gonda z dedinky Chmiňany. Detaily turnaja v Poprade nájdete TU

Majstrovstvá Slovenska v sudoku a aj logických úlohách 11.-12. 06. 2022 Púchov

 
 
Na začiatku bola opatrnosť kvôli situácii s koronavírusom a možnými obmedzeniami, ale všetko nakoniec vyšlo perfektne a na radosť prítomných. Vďaka spolupráce s českým HALASom a Honzom Zvěřinom sa totiž podarilo uskutočniť naraz až štvornásobné Majstrovstvá Slovenska. MSR v sudoku a logických úlohách jednotlivcov a MSR v sudoku a logických úlohách družstiev. Všetko sa udialo v Púchove v už tradičných priestoroch Základnej školy Slovanská pod "záštitou" a za obrovskej pomoci Jozefa Chanu, dlhoročného riešiteľa a podporovateľa tejto zábavy. Mnohí sa videli až po roku, niektorí až po dvoch, niektorí sa dokonca zúčastnili takéhoto podujatia po prvýkrát. Zaujímavosťou bolo, že súbežne s rovnakými úlohami prebiehali aj české majstrovstvá a tak to spolu bolo v podstate medzinárodné lúštenie. Majstrovstvá boli zároveň dôležitou časťou národnej kvalifikácie a tak sa de-facto bojovalo o dvojnásobné body. Výsledky nájdete TU.