1. = 2009 2. = 2010 3. = 2011 4. = 2012 5. = 2013 6. = 2014 7. = 2015 8. = 2016 9. = 2017 10. = 2018
11. = 2019 12. = 2022 13. = 2023 14. =            
 
Vznik Majstrovstiev Slovenska v sudoku bol jednoznačnou odozvou na usporiadanie majstrovstiev sveta v roku 2009 v Žiline, kde sa lúšti aj v rámci jednotlivých tímov a Slovensko získalo zlatú medailu. Druhým aspektom bol fakt, že sa na Slovensku aj vďaka logickým úlohách už etablovalo niekoľko krúžkov, ktoré dokázali poskladať aj viac ako len jedno družstvo. Za myšlienkou stál opäť predseda SZHaK Ján Farkaš, ktorý okrem iného inicioval aj prvý šampionát v sudoku jednotlivcov a aj majstrovstvá v logických úlohách a bol ich organizátorskou dušou. M-SR sa môže zúčastniť každý záujemca bez ohľadu na vek, pohlavie, či iné faktory. Účasť veľmi mladej generácie pod 15 rokov nie je žiadnou výnimkou, práve naopak.
Len som chcel dať príležitosť novej a najmä mladej generácii a pokúsiť sa aj takto vyhľadávať nové talenty, ktoré by mohli postupne reprezentovať naše Slovensko.

Ján Farkaš, od roku 1997 predseda SZHaK

X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X klik na začiatok stránky X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X
 
I. MAJSTROVSTVÁ SLOVENSKA DRUŽSTIEV
v riešení sudoku
BANSKÁ BYSTRICA - 29.08.2009

 
 
   
   
JUNIORI sa vôbec nestratili, práve naopak ukázali
všetkým, že je s nimi nutné napriek veku už počítať
Zuzana Hromcová, Michaela Bieliková a
Jaroslav Grajciar ml.

tímy z krúžku TATRANEC si počas pauzy
navzájom vymieňali rady a skúsenosti
Emília Rigdová ml., Emília Rigdová st.,
Adrián Rigda ako divák a Ján Rybka

    spolu
1.  K1Z - tím A (Bratislava)
 Š.Gyürki, M.Demiger, M.Kollár
144
2.  CASSOVIA KLUB (Košice)
 P.Hudák, I.Hudák, A.Hudák
130
3.  J.E.S. (Košice)
 P.Jaselský, S.Eleniuk, J.Sidorová
103
 K1Z - tím B (Bratislava)
 M.Krebs, M.Zanechal, M.Kasár 
5.  K1Z - tím C juniori (Bytča)
 Z.Hromcová, M.Bieliková, J.Grajciar ml.
90
6.  RUŽA (Ružomberok)
 M.Šuňavec, I.Šuňavec, I.Štiptová
77
7.  GUMKÁČI (Púchov) 
 P.Gašpár, I.Pastucha, J.Rybnikář
75
8.  TATRANEC - tím A (Poprad)
 E.Rigdová st., Š.Tatarko, J.Rybka
68
9.  K1Z - tím E (Bratislava)
 B.Lehotská, M.Hromcová, R.Zanechalová
66
10.  K1Z - tím D rodičia (Bytča)
 J.Grajciar st., L.Bielik, K.Hromcová
60
11.  ZDOBA65 (Zdoba)
 M.Szabari ml., D. Szabari, Š.Szabari
43
12.  TATRANEC - tím B (Poprad)
 E.Rigdová ml., M.Kandrik, A.Hajovský
31
13.  TATRANCI (Spišská Nová Ves)
 F.Cvengroš, Z.Rajniaková, A.Szabari
28


x
xx
xx
xx
xx
xx
xx
xx
xx
xx
xx
Sobota 29. augusta 2009 bola v Banskej Bystrici nielen spomienkou na výročie SNP, ale aj miestom, kde sa konali vrcholné lúštiteľské podujatia. Do mesta pod Urpínom zavítali riešitelia takmer zo všetkých kútov Slovenska, aby si zmerali sily v súbojoch o vôbec prvého Majstra v súťaži družstiev v sudoku. K lúštiteľským stolom sa posadilo až 13 trojčlenných tímov, z toho polovica zmiešaných z rôznych záujemcov, ktorí si sudoku obľúbili.
O tom, že to bolo zaujímavé a napínavé svedčia nielen výsledky, ale aj priebeh samotnej súťaže. Tá bola rozdelená na tri časti, v ktorých sa vždy dialo niečo iné. Pod prvú časť sa autorsky postarala len 12 ročná Evka Branišová z Bytče, ktorá sa už rok venuje sudoku nielen ako lúštiteľka, ale tieto hlavolamy aj sama vymýšľa. A nejde len o klasické sudoku, ako ho pozná väčšina z nás. Evička sa snaží do svojich diel vkladať nové prvky, čím sa jednotlivé diela stávajú podstatne zaujímavejšími. Jej sudoku zaujali natoľko, že dostali tú česť byť prvými, ktoré museli zvládnuť riešitelia na tomto šampionáte. Súťaž bola v tejto časti okorenená tým, že každý z trojice musel súťažiť sám a bez pomoci ostatných členov tímu. Ak niektoré zo štvorice sudoku vyriešil len jeden člen tímu, mala úloha 1 bod, ak tú istú úlohu vyriešili už dvaja z tímu, bola za 2 body (celkom pre tím teda 4 body), nuž a keď sa úloha zadarila všetkým členom družstva, mala už trojbodovú hodnotu (tzn. 9 bodov pre družstvo). Na celý súbor bol vyčlenený čas 20 minút, ak sa však všetkým členom družstva podarilo vyriešiť celú sadu úloh skôr, za každú celú minútu pred uplynutím limitu získalo družstvo ďalší bod. Mnohým riešiteľom sa to aj podarilo, ale v tejto časti o bonuse rozhodovalo to najslabšie ohnivko. A tak tímy, kde napríklad dvaja členovia mali hotovo už po 15 minútach, ale posledný člen to v limite nestihol, nezískali nič. Bonusy si tak mohli pripísať len dva tímy, ktoré sa tým pádom postavili do čela štartovného poľa.
 výsledky 1. kola   
 1. K1Z tím A
 2. CASSOVIA
 3. K1Z tím B
 4. GUMKÁČI
 5. K1Z tím C juniori
 6. J.E.S.
36+4
36+1
31
26
23
21
 
 výsledky 2. kola  
 1. K1Z tím A
 2. K1Z tím C juniori
 3. CASSOVIA
     J.E.S.
 5. K1Z tím D rodičia
 6. TATRANEC 1
     K1Z tím E
44
37
36
36
31
23
23
 
 výsledky 3. kola  
 1. K1Z tím A
 2. CASSOVIA
 3. K1Z tím B
 4. RUŽA
 5. J.E.S
 6. GUMKÁČI
44+16
44+13
44+12
44+ 4
44+ 2
32
 
Druhá časť bola pripravená na spôsob štafety, kde bolo treba mať v tíme nielen dobrého finišmena, ale aj správneho rozbehovača. Rozbehovači totiž obdržali sadu 8 úloh a bolo na nich, ktoré z nich posunú ďalšiemu členovi tímu a ten opäť niektoré z nich finišmenovi. Spätne sa úlohy vracať nemohli a tak veľa záležalo aj od stratégie a neustálom zvažovaní, či si prvý člen tímu ponechá na začiatku viac úloh a bude ich posúvať kolegom len postupne, alebo si úlohy všetci rozdelia hneď na začiatku a každý sa pokúsi vyriešiť čo dostal na stôl. Každý tím to skúšal s inou taktikou. Niektoré vsadili na lídra a bolo na ňom čo všetko vyrieši a zbytok tímu dostával úlohy podľa odhadu ľahšie. Nebolo to ale také jednoduché, pretože odhaliť v spleti číslic, či ide o úlohu ľahšiu, alebo ťažšiu dokážu len skutoční majstri. Úlohy boli totiž rôznorodé a niektoré, ktoré na prvý pohľad vyzerali ľahko boli naschvál náročnejšie - najmä na čas. A toho riešitelia prebytok nemali. Iné tímy to skúšali presne naopak. Ako prvého nasadili najslabšieho člena, ktorý si ponechal dve úlohy a zbytok posunul ďalej, aby sa čo najviac dostalo predpokladanému najzdatnejšiemu poslednému členovi tímu. Tí boli ale v závere potom zväčša zavalení nedokončenými úlohami svojich kolegov, ktorí keď si už nevedeli rady, posunuli úlohu ďalej.
Vyrovnané družstvo bolo v tomto kole najväčšou devízou a potvrdilo sa to aj v súťaži. Veľmi milo však v tomto kole prekvapili mladí juniori, ktorí ako družstvo bojovali v rovnakom zložení aj na aprílových majstrovstvách sveta. Zdá sa, že táto mladá trojica postupne začína zúročovať získané skúsenosti a príležitosť, ktorá sa jej účasťou na MS dostala. Súhra tejto trojice ich totiž v druhom kole vyniesla na druhé miesto, čo by si v tejto konkurencii tímov tipol len málokto.
Tretia časť bola klasickou súťažou družstiev, kde celá trojica mohla lúštiť pripravené maxi úlohy spoločne. Podľa výsledkov by sa zdalo, že išlo o najľahšiu časť, pretože až 5 družstiev odovzdalo pred uplynutím časového limitu a získavalo tak bonusové body. Opäť však záležalo na schopnostiach jednotlivých členov tímu a spôsobe, akým si rozdelili jednotlivé úlohy. Zároveň ale rozhodovalo aj to, ako táto trojica dokázala spolupracovať, keď bolo potrebné riešiť jednu úlohu spoločne. Každý má totiž iný spôsob lúštenia a iné myšlienkové pochody a zladiť ich tiež nebýva vždy jednoduché. Komu sa to podarilo, mal vyhrané. Bravúrne to zvládol A tím Klubistov, ktorí už vôbec nepatria k zelenáčom (podtitul názvu krúžku), ale hold treba vzdať všetkým, pretože snaha bola viditeľná na tvárach všetkých riešiteľov.
 
 
 
     
X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X klik na začiatok stránky X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X=X

Historicky prvým MAJSTROM Slovenskej republiky družstiev v sudoku sa stala trojica (na hornom obrázku zľava) Štefan Gyürki, Matúš Demiger a Martin Kollár z krúžku K1Z, pred krúžkom CASSOVIA (Peter Hudák, Igor Hudák, Anton Hudák), pričom tretie miesto si podelili dve družstvá: zmiešaný tím J.E.S. (Pavel Jaselský, Stanislav Eleniuk a Jana Sidorová) a B tím krúžku K1Z (Martin Krebs, Marek Kasár a Marcel Zanechal).


{mosimage}
strieborní Hudákovci

{mosimage}
dva bronzové tímy J.E.S. a K1Z družstvo B

{mosimage}
{mosimage}
Vz.