Marek Kasár nechápal, prečo mu to nejde
vpravo Branislav Dian

milé prekvapenie z domácej dielne
Martin Pintrava

Gabriela Jaselská bola po prvom kole tretia
 
 
Diana Škrhová využila skúsenosti, ktoré získala
ešte ako juniorská reprezentantka
Karol Havrila to skúšal medzi menej skúsenými

v úvode sa držal veľmi dobre Peter Hornák
Žilina bola v sobotu 30.9.2023 konečne miestom, kde sa mohlo sudoku lúštiť aj pre viaceré úrovne náročnosti. Po rokoch, keď sa v Žiline konali len majstrovstvá Slovenska a raz aj Majstrovstvá sveta, dostala príležitosť široká lúštiteľská obec, vrátane najmä mladej generácie a menej skúsených riešiteľov. Sudoku pre každého bolo totiž tradične rozdelené na dve kategórie - pokročilí a menej skúsení vrátane začiatočníkov. Do mesta pod Dubňom zavítala celkom početná skupina záujemcov a tešil najmä fakt, že nechýbala ani mladá generácia.

V kategórii pokročilí, kde boli zaradené náročnejšie úlohy, sa stretli viacerí reprezentanti Slovenska, pretože tento turnaj bol už prvým, ktorým sa začala kvalifikačná sezóna o postup na majstrovstvá sveta 2024 do Číny. Úvodné kolo bolo veľmi prekvapivé. Ani jedna úloha sa nepodarila aktuálnej reprezentačnej trénerke a kapitánke v jednej osobe Blanke Lehotskej. Nešlo to ale ani skúsenému Marekovi Kasárovi, ktorý v sérii 6 klasických sudoku zvládol len jedno jediné a aj to len to najľahšie. Pochybila aj Natália Chanová, ktorá sa kvalifikovala na MS do Toronta, ktorá mala v dvoch úlohách na jej pomery trochu prekvapivé preklepy v číslach, čím museli byť riešenia vyhodnotené ako nesprávne. Do čela sa tak dostal s miernym náskokom iný reprezentant Pavel Jaselský, ktorého nečakane tesne nasledoval Peter Hornák. Druhé kolo vynikajúco vyšlo mladej a stále talentovanej Diane Škrhovej, ktorá sa zrazu vyšvihla na priebežne druhé miesto a výrazne prehovorila nielen do poradia medzi najlepšími, ale aj úvodu národnej kvalifikácie. Tretie kolo absolútne nevyšlo Peťovi Hornákovi (bez bodu), netradične zaváhal aj Pavel Jaselský (len 8 bodov), naopak potiahla Katka Kasárová (12 bodov) a excelovala Natália Chanová (20 bodov). Práve záverečné kolo rozhodlo o celkovom poradí a úplne poprehadzovalo riešiteľov medzi sebou. Paradoxne zvíťazila Natália Chanová, ktorej prvé kolo bolo z jej pohľadu doslova hororové, ale výborný finiš rozhodol.

  KATEGÓRIA POKROČILÍ  
   1.Natália Chanová-Púchov
 2.Pavel Jaselský-Bernolákovo
 3.Katarína Kasárová-Banská Bystrica
 4.Diana Škrhová-Bratislava
 5.Gabriela Jaselská-Bernolákovo
 6.Miroslav Šalaga-Martin
 7.Peter Hornák-Bratislava
 8.Matej Vyparina-Žilina
 9.Marek Kasár-Banská Bystrica
10.Blanka Lehotská-Bratislava
50
49
42
41
33
29
25
24
13
4
  KATEGÓRIA MENEJ SKÚSENÍ  
   1.Michaela Bernátová-Považská Bystrica
 2.Martin Pintrava-Žilina
 3.Ján Gajdoš-Dolný Kubín
 4.Jozef Kaprál-Žilina
 5.Mária Šimonovičová st.-Slov.Ľupča
 6.Vladimír Daniš-Handlová
 7.Jozef Kováčik-Nové Mesto n/V.
 8.Ján Psotný-Nové Mesto n/V.
 9.Zdenka Králová-Bratislava
10.Jozef Chano-Púchov
11.Magdaléna Gašová-Žilina
12.Branislav Dian-Vlkanová
13.Karol Havrila-Točnica
14.Mária Šimonovičová ml.-Bratislava
106
80
73
72
65
56
47
42
42
42
34
23
12
12
Medzi menej skúsenými to bolo od začiatku veľmi vyrovnané. Prvé kolo totiž so všetkými úlohami odovzdala až pätica riešiteľov a aj v druhom kole, ktoré sa riešilo v tzv. štafetovom spôsobe, kde sa musela po určitom čase musela odovzdať prvá sada úloh, aby si každý prevzal hneď druhú a obdobne potom tretiu sa darilo viacerým súťažiacim. Po druhom kole mali totiž až tri dvojice rovnaký počet bodov a táto vzácna vyrovnanosť vnášala do záverečného lúštenia zaujímavý náboj. Veľmi dobre si počínal úplný nováčik na takýchto súťažiach Martin Pintrava, ktorého premiéra zaujala aj organizátorov. Martin prezradil, že sudoku lúšti veľmi často a preto si pôvodne trúfal aj na kategóriu pokročilých, po súťaži zhodnotil, že bolo dobré, že sa nechal presvedčiť na kategóriu menej skúsených. Inak úspešný bedmintonista bol totiž výborný spestrením konkurencie a má nábeh stač sa ešte lepším ak bude chcieť. To isté je možné povedať ale aj o celkovej víťazke. Tou sa totiž famóznym záverom stala Michaela Bernátová, ktorá si počínala už ako skúsená a od prvého kola dávala svojim súperom jasne na známosť, že to s víťazstvom myslí naozaj vážne. Miška naozaj bravúrne zvládla väčšinu úloh a je len na nej kedy sa odváži pokročiť medzi pokročilých a vyskúšať si aj náročnejšie úlohy.

najlepší v kategórii pokročilí
Katka Kasárová, Natálka Chanová a Pali Jaselský

najlepší v kategórii menej skúsení
Martin Pintrava, Miška Bernátová a Ján Gajdoš