Krížovkárske a hádankárske hnutie má na Slovensku už tradíciu takmer 100 rokov. Svedčia o tom rôzne historické záznamy, z ktorých sa dozvedáme že už v roku 1927 ako krížovkársky autor viedol prof.Július Marschalko slovenský kútik v českom časopise Důvtip. Tento priekopník slovenskej krížovky v roku 1941 prevzal redaktorské žezlo nad novým krížovkársko-hádankárskym časopisom Krížom-Krážom a po vojne šíril v Žiline toto umenie medzi svojich nasledovníkov.

 

Na 1.celoslovenskom zjazde krížovkárov a hádankárov bol 20.1.1946 profesor štátneho Gymnázia v Žiline Július Marschalko zvolený za predsedu Zväzu slovenských krížovkárov a hádankárov so sídlom v Žiline. Za tajomníka zväzu bol zvolený Dr.Pivko. V Žiline sídlila i redakcia zväzového časopisu Slovenská krížovka a hádanka, ktorej zodpovedným redaktorom bol práve J.Marschalko. V roku 1947 vydala redakcia prvú slovenskú pomôcku - krížovkársky slovník od Júliusa Marschalka pod názvom 1500 slov pre krížovkárov, v roku 1948 vyšlo jeho druhé rozšírené vydanie 3000 slov.

V januári 1955 začína vychádzať časopis Krížovkár a hádankár, ktorý neskôr pod názvom Lišiak nemalou mierou prispel k rozvoju tohto hnutia u nás. V redakcii sa vystriedalo niekoľko osobností z oblasti kultúry a umenia ako napr. Viktor Šimčisko (husľový majster Filharmonického orchestra Slovenského rozhlasu), Stanislav Štepka (Radošinské naivné divadlo). Šéfredaktorského žezla sa okrem iných ujal aj Ján Belička (27.10.1932 - 3.8.1995) autor nezabudnuteľnej pomôcky Abeceda krížovkára. Činnosť redakcie po niekoľko desaťročí ovplyvňoval aj Vladimír Kulčický (4.10.1905 - 27.7.1981). Tento propagátor slovenskej hádanky sa okrem profesného zamerania venoval najmä deťom a svojou charizmou dokázal pritiahnuť množstvo svojich nasledovníkov. Začali sa organizovať turnaje a prebory, ktoré medzi svojimi návštevníkmi vystriedali už niekoľko generácií. Autori i riešitelia sa schádzali v 25 krúžkoch a kluboch, kde si rozširovali svoje vedomosti a skúsenosti a spoločne zvyšovali úroveň vydávaných diel. Okrem práce sa však nadväzovali aj nové priateľstvá, ktoré pretrvávajú dodnes.

Spolupráca s Lišiakom vyústila ku vzniku prvých ucelených materiáloch, ktoré dávali základ pre rast kvality krížoviek a hádaniek. Schválili sa Základné smernice pre tvorbu krížoviek, bodovací systém Grand Prix, Zásady pre organizovanie turnajov. Knižne vyšla dnes azda najznámejšia pomôcka pre krížovkárov Abeceda krížovkára Jána Beličku a za podpory redakcie Lišiak pôvodné i nové hádanky spracovali a v historických Paberkoch vydali MUDr. Stanislav Strmeň a Viktor Šimčisko.