Krížovkárska novinka z oblasti rekordov dostala prvé kontúry v hlave mladého riešiteľa i autora v jednej osobe Matúša Demigera. Praktizovala sa už v niektorých susedných krajinách, ale ako to už býva, každý nápad má v inom regióne svoje špecifiká. Organizátor nešiel cestou ustanovenia oficiálneho slovenského rekordu, ale formou ponuky niečoho zaujímavého a zvláštneho.

Deň D bol 16. október 2010 v Zlatých Moravciach, kde sa pokus o ustanovujúci rekord uskutočnil ako súčasť V. Turnaja zelenáčov. Ako zadanie slúžila švédska krížovka stanovených rozmerov so stupňom vyššej náročnosti. Pokus však nedopadol úspešne. V snahe byť čo najrýchlejší, totiž všetci riešitelia mali minimálne jednu chybu a tak rekord nemohol byť uznaný. Zjednodušene povedané, aj tí najlepší krížovkári sa dali nachytať na pripravených chytákoch. Keďže podmienkou bolo nielen vylúštiť tajničku, ale celú krížovku a to úplne bez chyby, rekordu sme sa nedočkali. Preto snáď nabudúce.


 
To NABUDÚCE sa udialo v sobotu 3. septembra 2011, ktorá sa celá niesla v znamení lúštenia, pretože sa chystali už 28. Majstrovstvá Slovenska v riešení krížoviek a hádaniek. Banská Bystrica privítala desiatky záujemcov o krížovky i hádanky, ktorí zviedli súboje hláv o čo najrýchlejšie a popritom správne vyriešenie pripravených lúštiteľských diel. O úvodný výstrel sa najprv ale postarala avizovaná krížovkárska rarita Mr./Mrs.Record a jej druhý pokus. Ten prvý v Zlatých Moravciach nedopadol úspešne, nakoľko sa vtedy nikomu zo zúčastnených nepodarilo vyriešiť krížovku tak, aby všetky slovíčka, písmená a tajnička boli správne.
Na vytvorenie slovenského rekordu v najrýchlejšom vyriešení švédskej krížovky (dnes najbežnejšej) boli stanovené presné pravidlá, krížovka mala určený rozmer i počet políčok. Na rozdiel od vlaňajška, to tento rok v časovom limite 10 minút zvládlo 8 kandidátov na titul rekordmana. Siedmi z nich však buď pozabudli vyplniť niektoré políčko, alebo v nich mali kde tu nejakú chybu. A tak sa týmto prívlastkom môže oddnes hrdiť len jeden - 36 ročný učiteľ z východoslovenskej dedinky Kristy - Lucián Gonda, ktorý bol nielen najrýchlejší ale celú krížovku vyriešil úplne bez chyby. Luciána si navyše právom vybrala aj šťastena pri záverečnom žrebovaní majstrovstiev Slovenska o vecné ceny. Ustanovujúci rekord pre tento druh krížovky je teda 6 minút 37 sekúnd. Nie je to však čas neprekonateľný a tak už o rok môže byť všetko inak. Ako test vašich schopností môže poslúžiť práve tá tohtoročná. Jej zvládnutie do 10 minút je naozaj skvelým výsledkom.PODUJATIE
S PODPOROU
ŽILINSKÉHO
SAMOSPRÁVNEHO
KRAJA
{mosimage}
nečakaná líderka
Ivana Štiptová

pán doktor
Pavol Tibenský
Prvý pokus o prekonanie tohoto slovenského rekordu bol naplánovaný na sobotu 20. októbra 2012 v Žiline, ako predvoj majstrovstiev Slovenska družstiev v riešení krížoviek a hádaniek. Autorsky sa podujal prispieť podľa dohodnutých podmienok sám rekordman Lucián Gonda, čím dal šancu všetkým svojim súperom. Rekord prilákal do Žiliny nielen väčšinu známych krížovkárov, ale aj neznámych fanúšikov švédskej krížovky, ktorí chceli vidieť, čo je to za krížovka, ktorá je vraj rekordná. Vyše 30 "pokušiteľov" sa krátko po 14. hodine pustili do súboja nielen s písmenkami, ale najmä s časom. Úvodné minúty paradoxne priali riešiteľom, ktorých by na post rekordmanov netipoval absolútne nikto. Po prvej minúte totiž viedla sudkáčka Ivana Štiptová tesne prenasledovaná ďalším "nekrížovkárom" a organizátorom prvého pokusu o vytvorenie rekordu Matúšom Demigerom.
{mosimage}
Milan Chudý
stíhal aj pózovať
{mosimage}
Pavol Vychovalý prišiel
až zo Starej Ľubovne
{mosimage}
vždy precízny
Ivan Filadelfi
Po tretej minúte sa začali prejavovať skúsenosti a do popredia sa postupne začali prepracúvať už favoriti. Veľmi dobre to mal "rozpísané" majster Slovenska z roku 2002 Pavol Tibenský, v tesnom závese boli však i Miroslav Hájiček, Milan Chudý a Dušan Vojník. Stále sa ale držala aj Ivana Štiptová a jedným očkom sme nazerali aj na riešenie Ivana Filadelfiho, ktorý sa každou pólminútou po pomalšom začiatku doťahoval čo do počtu vyplnených písmen k tým priebežne najlepším. Piata minúta prináša zmenu. Do čela sa prepracúva Milan Chudý a zdá sa, že prekonanie rekordu bude na svete. Ešte necelú minútu pred rekordným časom mu chýbalo už len 29 písmen. 
{mosimage}
Žilinu zastupovala
Silvia Tinková
{mosimage}
Dušan Vojník
veľa naozaj nechýbalo
{mosimage}
jeden zo seniorov
Jozef Pavlík
Znamená to, že na každé prázdne políčko mu zostávali 2 sekundy (pre celú krížovku to bolo v priemere na jedno políčko niečo tesne nad jednu sekndu), čo bol super dobrý čas. Milan sa však po krátkom čase zasekol a v snahe neurobiť žiadnu chybu výrazne spomalil. Jeho výsledný čas bol nakoniec až 9 minút 8 sekúnd, čo bolo veľmi veľa od platného rekordu. Na rovnakom mieste sa vytrápil aj Pavol Tibenský, ako aj väčšina riešiteľov, pretože na vpísanie takých výrazov ako "o dušu" (rýchlo); {mosimage}"nao" (historická loď); "mesa" (izolovaná plošina); fermáta (korunka) bolo treba podať naozaj excelentný výkon. Ešte pár desiatok sekúnd pred vypršaním rekordného času sa zdalo, že by predsa len mohol padnúť. No nestalo sa. Ako prvý odovdzal vyplnenú krížovku v čase 8:37 Dušan Vojník a druhý v čase 8:56 Pavol Tibenský. Obaja sa však "upísali" a nedokázali sa vyhnúť nejakej tej chybičke. Víťazom, aj keď bez pokorenia rekordu sa tak stal Milan Chudý z Prievidze, ktorý ako jediný z riešiteľov vyriešil v nastavenom čase do 10 minút celú krížovku bez chyby a tak si mohol odniesť aspoň malý suvenír ako pamiatku na túto súťaž. Rekord teda odolal. Nie vždy sa takáto vec podarí. V každom prípade pre všetkých, čo si chcú rekordnú krížovku vyskúšať v pokoji, bez stresu, máme dobrú správu. Stačí klik a obratom sa prenesiete do atmosféry tejto súťaže, len budete mať možno nohy v teple. Príjemnú zábavu.