Ďalší úspech za riekou Moravou

To že niekoľko Slovákov sú aj členmi Českého zväzu hádankárov a krížovkárov nie je žiadnou novinkou. Rovnako tak niekoľko Čechov u nás. A na obidvoch stranách žnú úspechy. Jeden z takýchto sa udial práve našim kolegom po zhodnotení roku 2023. Český zväz sa totiž od roku 2014 rozhodol zriadiť Klub všestranných. Do klubu nemá vstup len tak hocikto, ale len ten (tá), kto získa kvalifikačné body zo súťaží poriadaných ČSHaK a to v 6 oblastiach. Autor krížoviek, riešiteľ krížoviek, autor hádaniek, riešiteľ hádaniek, autor logických úloh a riešiteľ logických úloh, pričom pod autorstvom sa myslí to, že dielo daného autora získalo body v niektorých autorských súťažiach, ktoré sa v Čechách konajú. V roku 2017 sa prvý prielom podaril Žilinčanovi Igorovi Platznerovi. Dnes môžeme s potešením konštatovať, že Slovensko, resp. Žilina a krúžok Žilinci má už trojnásobné zastúpenie. Po zhodnotení roku 2023 totiž k Igorovi pribudol Peter Paďour a Igor Jakubček. Gratulujeme!.
   

Projekt najšikovnejšia trieda

Pod týmto názvom sa ukrýva nápad nášho kolegu Viliama Balka z Martina, ktorý sa podujal zorganizovať viac kolovú súťaž v jazykovo-slovných a matematicko-logických úlohách na Strednej priemyselnej škole stavebnej v Žiline, kde pôsobí. Súťaž už dospela do svojho finále a prvé ohlasy sú veľmi pozitívne. Držíme palce a pripájame aj pohľad do zákulisia súťaží.
 

Historický úspech aký sa ešte nikomu nepodaril

V práve vyhodnotenej českej autorskej súťaži Bystřina sa podaril doslova husársky kúsok nášmu hádankárovi Ivanovi Riasovi, ktorý ako autor získal v hodnotení absolútny triumf, keď z 39 súťažných hádaniek mal práve spomínaný Košičan svoje na prvých 4 miestach a predčil tak svojimi dielami celú českú konkurenciu. Dokonca aj piate miesto patrí pôvodom členovi krúžku Žilinci Drahotínovi Lančaričovi, ktorý už ale roky žije na Morave. Takýto úspech sa v histórii tejto autorskej súťaže ešte nikomu nepodaril a aj preto patrí Ivanovi Riasovi obrovský hold a ako sa hovorí "klobúk dolu". Detaily súťaže nájdete na stránke Českého zväzu hádankárov a krížovkárov.

Kvalifikácia na Majstrovstvá sveta v sudoku a logických úlohách 2024 do Číny ukončená

 
Kto chce reprezentovať Slovensko na takomto významnom podujatí, musí sa jednoducho kvalifikovať. Naša kvalifikácia má 4 samostatné časti (regionálne turnajemajstrovstvá Slovenskanominačný turnaj a internetová súťaž Grand prix WPF) a súčet bodov z nich určuje celkové poradie. Prvý regionálny turnaj pre sudoku sa uskutočnil už v októbri 2023 v Žiline, ostatné turnaje nájdete v časti Plán turnajov 2024. Pre internetovú časť nastavila harmonogram Svetová federácia hádankárov (World Puzzle Federation) a tí, čo sa chcú kvalifikovať, alebo si len tak zalúštiť na svetovej úrovni, nájdu prehľad zaradených kôl a aj celkový priebeh kvalifikácie TU. Všetko už máme za nami a tu sú konečné VÝSLEDKY.