Pri príležitosti 110. výročia vzniku krížovky pripravil denník Plus 1 deň obzretie sa za históriou krížovky a my pridávame niečo na voľný čas: POLOMOZAIKOVÁ FIGURÁLNA KRÍŽOVKA a jej RIEŠENIE. |
O vzniku krížovky ako takej existuje niekoľko legiend. Jedna z nich hovorí, že vznikla vo väzení Kapského Mesta, kde si za tragické následky dopravnej nehody odpykával trest Victor Orville z Oxfordu. Za päť rokov prečítal všetko, čo bolo vo väzenskej knižnici, skladal i riešil šachové úlohy a napokon sa začal hrať so slovami. Pôvodnou sieťkou boli dlaždice jeho cely, ceruzu mu nahradila krieda - a krížovka bola na svete. Iné už hodnoverné fakty ale potvrdzujú, že autorom krížovky, tak ako ju poznáme dnes, bol Arthur Wynne. Tento pôvodom Angličan emigroval ako chlapec do USA. V New Yorku začal pracovať v denníku New York World, kde viedol zábavnú rubriku Fun, ktorá obsahovala rôzne kvízy, testy a žartovné hádanky. Na Vianoce šéfredaktor požiadal Arthura aby priniesol niečo nové. Ten vyhotovil novú hádanku zloženú zo slov vpísaných do obrazca a tak sa v čísle z 21. decembra 1913 objavila krížovka pod názvom Word-Cross (slovo - kríž, krížom). Krížovka vyšla s inštrukciami: "Vyplňte malé políčka slovami, ktoré sa zhodujú s uvedenými definíciami." Jednoduchá zábava mala ohromný úspech, ihneď sa stala veľmi populárna a začala sa objavovať každý týždeň. Onedlho si začali Wynneovo "duševné cvičenie" požičiavať aj iné noviny, pričom postupne sa krížovka dostala na stránky všetkých významnejších novín a časopisov, nuž a publicita tvorí popularitu, vďaka ktorej krížovka zakrátko obletela celý svet, prišla i k nám, žije a rozvíja sa.
Podľa pátrania Zdenka Chromého z Českého zväzu hádankárov a krížovkárov ale dospelo k tomu, že podľa jeho výsledkov prvú krížovku už v roku 1899 publikovala v Sborníku hádanek Zlaté Prahy učiteľka Milada Antošová z Modřan. Je takmer isté, že krížovky, alebo im veľmi podobné diela, vznikali asi na viacerých miestach sveta súčasne a tak je dnes už problematické exaktne určiť, ktorá bola tá prvá. Navyše, mnohé diela mali ešte aj po roku 1913 rôzne podoby a preto je náročné sa k tejto téme postaviť objektívne. V každom prípade si krížovkársky svet vo všeobecnosti pripomína vznik krížovky dátumom 21. december.
Prvá kniha krížoviek vyšla v roku 1924. "Ľudia akéhokoľvek veku, oboch pohlaví, intelektuáli i nevzdelanci, v ktorúkoľvek dennú či nočnú dobu a na akomkoľvek mieste, v reštauráciách a metre, všetci nazerajú do tých štvorčekov", písal vtedy redaktor New York Times. Vznikali a vznikajú nové odrody, rozmachom vedy a techniky a zbližovaním kultúr sa krížovka obohacuje o nové výrazy. Slovné pojmy ako ornamentovka, švédska krížovka, slabiková, mozaiková, oblúková sú v mnohých prípadoch síce laikom neznáme, ale v grafickom vyjadrení sa s nimi stretávame takmer denne.
Juraj Fajčík = literát, básnik a šéfredaktor Kremnických novín
Tibor Hrozáni = redaktor Československého rozhlasu a moderátor relácie Pozor zákruta
Jaroslav Kaiser = autor opier
Milan Markovič = herec Radošinského naivného divadla, humorista a glosátor
Miroslav Nárožný = štvornásobný primátor KremniceKarol Pirnaga = športový novinár
Ján Sabol = slovakista UPJŠ
Viktor Šimčisko = koncertný husľový majster Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu
Ján Štrasser = básnik a textár
Jozef Šurina = operetný spevák
Zoltán Végh = prvý slovenský autor maľovaných krížoviek
Viliam Záhorčák = trojnásobný primátor mesta Michalovce a ďalší.