Panta rei - všetko plynie. Večnú pravdu slávneho Platónovho výroku si v týchto dňoch intenzívnejšie uvedomujeme. Od chvíle, čo RELAX prvýkrát predstúpil pred svojich čitateľov s ponukou inej, pestrejšej, sviežejšej zábavy na voľné chvíle uplynulo už 20 rokov.

 

Vďaka novému smerovaniu spoločnosti, zmene spoločenskej klímy, demokratizácii všetkých sfér života sa mohla uskutočniť dávna túžba krížovkárskych nadšencov združených v banskobystrickom krúžku Hron – mať vlastný časopis, mať svoj priestor na prezentáciu toho najlepšieho, čo sa na Slovensku a blízkom okolí vytvorilo.

Prvé číslo Relaxu – ako jeden z prvých reprezentantov nezávislej tlače – sa objavilo v stánkoch PNS 2. apríla 1990, deň po zrušení cenzúry. Zrod časopisu má ale hlbšie korene. Keďže bývalý systém – bilančné kvóty papiera, kapacitné možnosti tlačiarní a kádrové požiadavky (mladým už toto asi nič nehovorí ale pravda bola taká) – prakticky znemožňoval vznik nového časopisu, tak asi tucet členov Hronu dalo dokopy svoje sily, schopnosti, konexie, financie a po večeroch tvorilo občasník HRON.

 

Tento samizdat vychádzal 6 rokov v náklade okolo 500 výtlačkov a bol distribuovaný zväčša osobne. Takto získané skúsenosti boli skvelým odrazovým mostíkom. Len čo sa začali v roku 1989 demokratizačné zmeny, menil sa aj zákon o periodickej tlači a táto zmena Hroňákov naštartovala. Po zhodnotení novovznikajúcich možnosti, traja odvážlivci – Dušan Čupka, Ján Čižmár, Dušan Slašťan – založili vydavateľstvo TRIAN s jediným cieľom, vydávať kvalitný krížovkársky časopis. Názov bol vybratý na základe konkurzu, obsah a forma sa vykryštalizovali počas dlhých nočných diskusií, grafiku navrhol Pavol Chrenka. Bola to zrejme správna skladba. Svedčí o tom aj skutočnosť, že dnes sa časopis dožil svojich 20. narodenín. Za uplynulých 20 rokov sa kadečo pomenilo. Aj RELAX sa vyvíjal, od jednofarebného 16-stranového za 2 Kčs (pre neznalých ide o koruny československé) až po 28-stranový s farebnou obálkou za 0,65 eura. Rozvíjali sa aj vydavateľské aktivity, k dvojtýždenníku pribudol koncom roka 1990 mesačník Osemsmerovky, potom, v snahe vychovať si budúcich čitateľov, prišla redakcia v roku 1992 s titulom Junior. Časopis rýchlo dospel, bohužiaľ k zániku. Nedožil sa ani piatich rokov. Podobný osud postihol aj Extra osemsmerovky, hoci po sľubnom štarte v roku 1993 a postupnom raste nákladu, nastal zvrat a rok 2002 bol ich posledným. Lepšie sa vodí Knihe maľovaných krížoviek. Tento moderný titul začal vychádzať v roku 1995 a dodnes bolo vydaných 76 „kníh.“ Nemôžeme nespomenúť Magazín Relax. Toto viac-menej prémiové periodikum je bonbónikom pre lúštiteľov. Za výbornú - výrobnú cenu ponúkame v ňom pestrú zmes najrôznejších foriem zábavy a oddychu.

 

Ak chce RELAX obstáť v súčasnej silnej konkurencii a byť špičkou, musí neustále prichádzať s niečím novým, zaujímavým. V tomto snažení hrajú  nezastupiteľnú rolu práve čitatelia. Ako sa menia ich nároky a chute, mení sa tiež obsah a spôsob podania. V niekoľko tisíc poštových zásielok a e-mailových správ, je veľa takých, čo sa redaktorom prihovárajú, raz priateľsky, raz kriticky, no s konkrétnymi predstavami o tom, čo by malo byť v časopise. RELAX navyše viac krát zopakoval anketu o obsahu a skladbe časopisu a je tak s čitateľmi neustále v priamom kontakte. Erudovanosť a skúsenosti redaktorov zase zabezpečujú, že uverejňované práce spĺňajú aj najprísnejšie kritéria pre tvorbu, a posúvajú slovenskú krížovku a hádanku stále dopredu. RELAX má neodmysliteľné postavenie aj v rámci SZHaK. Časopis je nielen jeho dlhoročným mediálnym partnerom, ale RELAXáci boli aj pri zrode Majstrovstiev Slovenska jednotlivcov v krížovkách a hádankách a neskôr i logických úloh a boli aj iniciátormi kvalifikačných turnajov na majstrovstvá sveta v logických úlohách.



Bez RELAXu to jednoducho dnes nejde.