Záujmové krúžky sú určené pre stretávanie sa ľudí podobného záujmu. Členovia krúžkov si predávajú skúsenosti, riešia rôzne krížovky a úlohy, radia sa o tom čomu nerozumejú, ale aj vlastne nadväzujú priateľstvá, "bavia" sa o tom ako ide život, čo je nové a čo staré, čo kto zažil, či ešte len plánuje, jednoducho o čomkoľvek, čo sa deje okolo nich. Spoločne sa pripravujú na turnaje a často si vzájomne pomáhajú aj pri televíznych súťažiach, kde sa uplatnilo už veľa našich kolegov.
História Majstrovstiev Slovenska v logických úlohách je relatívne ešte veľmi krátka. Ich vznik bol svojim spôsobom vynútený. Neustále zvyšovanie úrovne svetovej súťaže si jednoducho žiadalo nový prístup aj u nás, pretože ináč sme nemali šancu súperiť s tými najlepšími krajinami. Všetko začalo spoluprácou s časopisom Relax, ktorý sa hlavolamom na Slovensku venoval už niekoľko rokov a ktorý má najväčší podiel na šírení tejto oblasti medzi riešiteľmi u nás.
M-SR sa môže zúčastniť každý záujemca bez ohľadu na vek, pohlavie či iné faktory. Navyše je našou snahou zaraďovať do súťaže také úlohy, s ktorými sa riešitelia nemajú možnosť bežne stretávať a ktoré odzrkadľujú aj nové svetové trendy. Súťaž prebieha obdobne ako na Majstrovstvách sveta, čo znamená, že každé kolo má svoje presné časové obmedzenie a nik nemá možnosť “odložiť si” úlohy na neskôr. To že lúštiť doma v pokoji a na súťaži s časovým stresom je podstatne iné, prekvapilo už mnohých, ktorí takmer zhodne potvrdili, že takáto forma má nielen príťažlivý náboj, ale aj možnosť za rovnakých podmienok porovnať si svoje schopnosti a znalosti z inými.
Keď som v roku 1993 po prvý krát absolvoval súťaž v logických úlohách úplne som prepadol. O rok na to som to skúsil ešte raz, lebo som chcel dokázať sám sebe, že to predsa aspoň trochu viem. Dopadlo to dobre a tak som ani nečakal na výsledky a chcel som odísť, keď ma zrazu oslovili organizátori, že som štvrtý v poradí a mám možnosť ísť na Majstrovstvá sveta. |
Ján Farkaš, dnes predseda SZHaK |