Trochu histórie

Svet sa o logické úlohy asi najviac začal vôbec po prvý zaujímať po príchode Rubickovej kocky, ktorá zakrátko zaznamenala celosvetový boom. Logické úlohy však poznal svet už niekoľko rokov, ba až tisícročí. Tzv. magický štvorec (predchodca dnešného sudoku) poznali už Mayovia i starí Egypťania. Skutočný rozmach prišiel však až vďaka časopisom a organizovaniu Majstrovstiev sveta. Prvý ročník v roku 1992 mal ešte svoje muchy, ale cesta už bola započatá. A tak sa z dovtedy rôznych detských úloh stali skutočné hlavolamy, ktoré dnes už majú ozajstný logický charakter. Možno si viacerí pamätáte na hlasy pod školskou lavicou: "A3 - zásah". Takto sa kedysi začínalo. Dnes je z Lodičiek Námorná flotila a za posledných 10 rokov pribudli stovky ďalších.

 
Na Slovensku prvé rébusové úlohy publikoval už vo vojnových rokoch časopis Krížom Krážom. Po ňom prevzal žezlo časopis Lišiak, ktorý mal celostránkovú čas» nazvanú PANOPTIKUM, kde sa nachádzali postupne aj prvé hlavolamy. Najväčší priestor však majú logické úlohy od svojho vzniku v časopise Relax. Ten navyše v rokoch 1993-1995 usporiadal kvalifikáciu na Majstrovstvá sveta a tak si cestu k hlavolamom mnohí našli práve prostredníctvom Relaxu. Dnes okrem pravidelnej dvojstránky niekoľko rokov po sebe publikoval aj ukážky z Majstrovstiev sveta.

 
 
Neskôr sa logické úlohy začali publikovať aj v iných časopisoch, kde participovali aj autori SZHaK. Táto autorská kreativita dospela k spolupráci s vydavateľstvom SLOVART, kde vznikla séria publikácií Krížovky z pohovky. V prvom, druhom a zatiaľ poslednom piatom diele, našli nemalé miesto aj hlavolamy, ktoré zaujímavo spestrili toto lúštiteľské dielo.
 

Logické úlohy

Logika nie je len o myslení, je to neprebádaná veda a spôsob života zároveň.

Oblasť logických úloh je zaradená v pôsobnosti SZHaK samostatne. Spôsobil to fakt, že od roku 1992 sa v tejto kategórii konajú Majstrovstvá sveta, ktorých sa Slovensko zúčastnilo po prvý krát už v nasledujúcom roku. Na to, čo patrí pod pojem logické úlohy, je však u mnohých názor veľmi odlišný. Vo všeobecnosti možno za logické úlohy považovať rébusy, hlavolamy, puzzle, skladačky, dominá, pentominá, hexominá, matematické postupnosti, množstvo iných úloh s číslami, či prípadne slovné amagramy skrývajúce zákonitosť. Na súťažiach sa stretávame aj s úlohami ako číselné či maľované krížovky, námorné flotily, osemsmerovky, magické štvorce (známe aj pod názvom SUDOKU), súčtovky (známe aj pod názvom KAKURO) atď., častokrát s viacerými alternatívami základných podmienok. Po skúsenostiach z minulých rokov a vývoji v ďalších krajinách sa aj na Slovensku začala organizovať kvalifikácia na zloženie družstva s cieľom postupne vybudovať dobrú základňu pre kvalitnú konkurenciu doma i na MS."Logické" turnaje poriadame po celom Slovensku. Každým rokom sa snažíme tieto miesta obmieňať, aby mali k nám bližšie aj ďalší priatelia hlavolamov. Za posledné roky sa ukázalo nielen pár talentov, ale hlavne mlaď medzi 10-17, ktorá síce nemá ešte toľko skúseností, ale odvahou predčí ostatných. Len budúcnosť ukáže, či toto smerovanie prinesie svoje ovocie a či zaujme hlavne širšiu "hlavolamovú" obec. Posledné výsledky z Majstrovstiev sveta napovedajú, že na to máme.

     
     
     

Podkategórie

Majstrovstvá Slovenska jednotlivcov

História Majstrovstiev Slovenska v logických úlohách je relatívne ešte veľmi krátka. Ich vznik bol svojim spôsobom vynútený. Neustále zvyšovanie úrovne svetovej súťaže si jednoducho žiadalo nový prístup aj u nás, pretože ináč sme nemali šancu súperiť s tými najlepšími krajinami. Všetko začalo spoluprácou s časopisom Relax, ktorý sa hlavolamom na Slovensku venoval už niekoľko rokov a ktorý má najväčší podiel na šírení tejto oblasti medzi riešiteľmi u nás.

M-SR sa môže zúčastniť každý záujemca bez ohľadu na vek, pohlavie či iné faktory. Navyše je našou snahou zaraďovať do súťaže také úlohy, s ktorými sa riešitelia nemajú možnosť bežne stretávať a ktoré odzrkadľujú aj nové svetové trendy. Súťaž prebieha obdobne ako na Majstrovstvách sveta, čo znamená, že každé kolo má svoje presné časové obmedzenie a nik nemá možnosť “odložiť si” úlohy na neskôr. To že lúštiť doma v pokoji a na súťaži s časovým stresom je podstatne iné, prekvapilo už mnohých, ktorí takmer zhodne potvrdili, že takáto forma má nielen príťažlivý náboj, ale aj možnosť za rovnakých podmienok porovnať si svoje schopnosti a znalosti z inými.

Veľmi nás teší narastajúca účasť mladých najmä pod 18 rokov, medzi ktorými sa objavujú zaujímavé talenty, ktoré majú šancu sa postupne prepracovať aj medzi svetovú elitu, o čom sa na vlastnej koži presvedčil pri svojej premiére v roku 2008 vtedy len 16 ročný Matúš Demiger a o tri roky neskôr 18 ročný Matej Uher. Ich príklad je skutočnou vizitkou toho, že keď sa niekto snaží a záleží mu na splnení svojho sna - jeho naplnenie nemusí byť až tak vzdialené. Naše skúsenosti a rady budú takýmto záujemcov vždy k dispozícii.

 

Keď som v roku 1993 po prvý krát absolvoval súťaž v logických úlohách úplne som prepadol. O rok na to som to skúsil ešte raz, lebo som chcel dokázať sám sebe, že to predsa aspoň trochu viem. Dopadlo to dobre a tak som ani nečakal na výsledky a chcel som odísť, keď ma zrazu oslovili organizátori, že som štvrtý v poradí a mám možnosť ísť na Majstrovstvá sveta.

Ján Farkaš, dnes predseda SZHaK