Názov krúžku vznikol za čias vojenskej služby vtedajších mladíkov, ktorí si v rámci ešte vtedy dvojročného "pobytu" pripadali ako ozajstní chrobáci - stačilo len zašliapnuť. Samotný krúžok vznikol v 80-tych rokoch za prispenia Jána a Pavla Tibenských, Jána Vrbovského a Terézie Schenkovej. Členovia krúžku sa v minulosti zúčastňovali početných korešpondenčných i turnajových súťaží, doma ale i v susedných Čechách.


{mosimage}Krúžok v rámci svojich aktivít zabezpečil autorsky 1.ročník Korešpondenčnej súťaže krížovkárov v ročníku 1992/93, ktorá bola venovaná pivu. V krúžkových súťažiach nedosiahol významnejšie výsledky, v súťaži jednotlivcov zdobia vitríny medaile z Grand Prix súťaží v ČR, niekoľko titulov z Celoslovenských preborov a desiatky diplomov za popredné umiestnenia v krížovkárskych turnajoch tak v kategórii B, ako i v kategórii A.

Z krúžku sa pravidelne na turnajoch zúčastňovala učiteľka Terézia Schenková, ktorá má za sebou už niekoľko pozoruhodných výsledkov v "B" kategórii menej pokročilých. Najúspešnejším členom je Pavol Tibenský, všestranný riešiteľ a odborník. Okrem množstva víťazstiev regionálnych súťaží sa môže právom hrdiť majstrovským titulom z rokov 1989 (ako 25-ročný), 1992, 1994, 1995, 1997, ku ktorým pridal titul krížovkára v roku 2002 a hádankára 2003. V roku 2001 na národnom šampionáte sa stal historicky prvým Majstrom Slovenska aj v logických úlohách, v oblasti v ktorej pravidelne dopĺňal štvoricu reprezentujúcu Slovensko a náš Zväz na Majstrovstvách Českej republiky či sveta. V mladosti pôsobil najprv v trnavskom krúžku Dumátori. V roku 1996 sa autorsky spolupodieľal na medicínskej časti 5-dielneho cyklu Encyklopédie krížovkára, ktorá je vhodnou pomôckou pre každého správneho krížovkára.

V Brezovej pod Bradlom sa krížovkám venuje ešte zopár nadšencov ako Vladimír Vrbický, Miroslav Lisál, či Štefan Kubovic (ten je z neďalekých Košarísk), ktorí sa súťaží síce nezúčastňujú, avšak lúštia pre potešenie a to je presne to čo ponúkame vám všetkým. Krúžok má vlastnú web stránku a zdá sa, že chytil svoj druhý dych.

V roku 2009 sa krúžok podujal na neľahkú úlohu a to zorganizovať lúštiteľský turnaj. Cieľ bol o to náročnejší, že celé podujatie pozostávalo z viacerých častí, aby zaujalo široké vekové či riešiteľské spektrum záujemcov. Ohlas z domáceho okolia však dal za pravdu takejto aktivite a predčil mnohé iné už dlhoročné turnaje. Ponuka na lúštenie totiž oslovila a tak bol pomer domácich a cezpoľných riešiteľov takmer vyrovnaný. Klobúk dolu. 

Doteraz známi členovia: Mgr.Terézia Schenková (pôsobí v Martine), MUDr.Pavol Tibenský, Vladimír Vrbický, Ján Tibenský, Miroslav Lisál (Bohdanovce), Ľubomír Bajcar, Ján Vrbovský, Štefan Kubovic (Košariská).

 {mosimage}

Pavol Tibenský *8.8.1964

Raritou tohto krúžku je už mnohým známa tekutina zvaná Chrobákovica, ktorá VRAJ napomáha lepšiemu mysleniu. Autor síce stále tají presné zloženie a postup, ale prezradil aspoň základné prísady: kávové zrná, čierny čaj, alkohol, vanilkový cukor, hrozienka...
a správna chuť na jazyku.
  Tajomníčka SZHaK, ktorá chcela utajiť svoj vek. Aj sa jej to dlho darilo, pretože svojim výzorom i životným entuziazmom zostáva stále tak na štyridsiatke, čomu jej napomáha aj ďalší koníček turistika, ktorý odovzdáva aj svojim vnúčatám. Na mnohých turnajoch na prelome tisícročí bola často jedinou ženou. Napriek tomu si vždy vedela obstáť svoje postavenie a so ženským šarmom poriadne vytrela svojim mužským súperom zrak. Jednoducho žena taká ako má byť.Na svojej doterajšej lúštiteľskej ceste sa jej už viac krát podarilo vyhrať krížovkársku kategóriu "B" (napr. turnaje v Martine, Michalovciach, Kremnici, Poprade, Zemianskych Kostoľanoch, Banskej Bystrici), čím sa postupne doťahuje na svoju kolegyňu Gabiku Vráblovú z martinského krúžku Turiec, aj keď sa neobvykle ako Martinčanka hlási ku krúžku Chrobáci (Brezová p/Br.). Do "A" skupiny si netrúfa, aj keď mnohí z tej profesionálnej partie by konečne medzi sebou túto milú ženskú tvár videli radi. {mosimage}
 
Terézia Schenková *21.12.1945